Блокиращият цветовете моден фотограф
Блокиращият цветовете моден фотограф – Нови идеи
Неразривната връзка между работата на един моден фотограф и индустрията на самата мода често е причина двете сфери да следват сходни тенденции. Добър пример в това отношение е все по-актуалната идея, наречена „color blocking“. Неин основател е холандският художник Питер Мондриан, чиито ярки геометрични форми в картините през 21 век успяват да се прехвърлят в света на модата. Така всеки моден фотограф днес не само е чувал за „блокиране на цветовете“, но и се е сблъсквал с предизвикателствата при заснемане на тази особена модна тенденция.
Блокиращият цветовете моден фотограф – Предизвикателства
Как един моден фотограф блокира цветовете?
За да успее един моден фотограф да създаде въздействащ портрет с тази концепция, той на първо място трябва да познава добре нейните специфики. Макар че „color blocking“ се превежда буквално като „блокиране на цветовете“, по-точната интерпретация на термина е по-скоро в духа на „групиране на цветовете“. Особеното в случая е как се групират те, тъй като тази тенденция е вероятно един от най-смелите експерименти, с които може да се сблъска един моден фотограф.
Типични за нея са комбинациите от малко на брой, но много наситени цветове, които са противоположни едни на други – например яркозелено и тъмночервено. Както при дрехите, така и при декора в този стил всеки моден фотограф трябва да избягва принтовете и да използва неутралните цветове много внимателно, за да открои уникалността на визията. При „color blocking“ идеята е да се създаде контраст на всички нива, затова колкото по-ярки са цветовете, колкото по-интензивно е тяхното присъствие в кадъра, толкова по-впечатляващ е и крайният резултат.
Предизвикателствата пред модния фотограф
Тенденцията да се групират наситени цветове противоречи на повечето естетически принципи в днешно време. Модната фотография през последните години клони към минимализма, към неутралните палитри, т.е. към по-деликатните и детайлни визии, които излъчват елегантност и изискан стил. При тенденцията за „color blocking“ нищо от това не може да бъде приложено. Добрият моден фотограф трябва да забрави за всички тези наклонности по време на фотосесията, ако иска да постигне ефекта, който „color blocking“ предполага.
Затова предпочитаната среда за заснемане на такава фотосесия е в студио. На открито модният фотограф бързо ще разбере, че сблъсъкът на ярките цветове в аутфита не е толкова очевиден, когато е заобиколен от множество други елементи. Фоновете при такъв тип фотосесия или са абсолютно изчистени (и неутрални), или самите те са създадени в този стил. Ярките геометрични форми на заден фон добре подчертават елементите на визията, което резултира в една много шарена, цветна и приповдигната откъм атмосфера фотосесия.
Декорациите при „color blocking“ също не са добре дошли. Липсата на аксесоари е част от спецификата на тази тенденция, която разчита само и единствено на въздействието на цветовете. Модният фотограф трябва да избягва и недостатъчно интензивните елементи в интериора, които могат потенциално да омекотят ефекта от комбинацията на ярки и наситени цветове.
Казано по друг начин, тенденцията за „color blocking“ е едновременно много лесна и много трудна за заснемане. Тя сама по себе си прави изключително впечатление със своите необичайни комбинации от цветове, но в същото време всеки моден фотограф е изправен пред вероятността крайният резултат от фотосесията да бъде безвкусен. По тази причина познаването на основите на тази тенденция е ключово за нейното успешно реализиране.
Блокиращият цветовете моден фотограф – Свържете се с нас!