Текстурите в продуктовата фотография – Обикновени обекти
Истината е, че не всички обекти на продуктовата фотография са интересни за заснемане. Предметите, които са повече функционални, отколкото декоративни, често не разполагат с впечатляващ външен вид или с отличаващи се визуални качества. Въпреки това обаче те присъстват в продуктовата фотография, защото са в търсене на своята аудитория и на начини да спечелят вниманието ѝ.
Текстурите в продуктовата фотография – Детайлите
Тайната на детайлите
Много от на пръв поглед обикновените обекти всъщност имат свой скрит чар и фотографите като цяло са известни с тенденцията да го забелязват преди всички останали. Обръщането на внимание на текстурата на обектите е един от триковете в продуктовата фотография. Повърхностите на предметите са изключително разнообразни и фокусирането върху тях е в състояние да преобрази един обикновен обект в малък шедьовър. Текстурата в продуктовата фотография спада към елементите на композицията, които са уж незабележими, макар че на практика са много въздействащи. Тя е визуалната репрезентация на начина, по който нещо се усеща физически, и умението да бъде предадено това усещане чрез изображението е истинската причина текстурите в продуктовата фотография да са толкова важни.
Груби текстури
Заснемането на груби текстури в продуктовата фотография е едновременно ефектно и лесно. Към тях спадат всички дървени плоскости, особено необработените такива, елементи от естествен произход като камъни, както и всички изкуствено създадени неравни повърхности. При улавянето на тяхната уникалност тях аз използвам тясна апертура на обектива, мека светлина от няколко различни източника и стабилизатор, за да избегна всякакви вибрации. Заснемането на по-груби текстури в продуктовата фотография често не се нуждае от специален фон, тъй като той разсейва създаденото от обекта впечатление.
Меки текстури в продуктовата фотография
Меки текстури
С меки текстури продуктовата фотография се среща много често, тъй като това са всички платове, релефните опаковки на предметите, някои хранителни продукти и кожените изделия. Най-успешният подход при разкриването на красотата им е макро продуктовата фотография. При нея аз обикновено разчитам на осветление със сравнително нисък интензитет, тъй като контрастът при меките текстури не е от първостепенно значение. Деликатните повърхности на обектите са чудесно поле за предаване на атмосфера в кадъра, като според избраната цветова гама внушението може да отиде в избрана от фотографа посока. В продуктовата фотография макро изображенията често не са достатъчни сами по себе си, а са част от цяла фотосесия, която представя различните страни на конкретния обект. Затова планирането на процеса предварително е ключово за целенасочената експлоатация на текстурите в продуктовата фотография.
Гладки текстури
В продуктовата фотография гладките текстури са вероятно най-често срещаните видове повърхности. Всички предмети, изработени от метал, стъкло или стандартна пластмаса ги притежават, което ги прави много разпространени и не особено интересни. Затова моят съвет е да се избягва привличането на вниманието именно към тях. Гладките текстури разполагат с една основна положителна черта – тяхната равна полирана повърхност, която обаче трудно може да даде нещо ценно на продуктовата фотография. Две категории предмети попадат в изключенията – бижутата, при които самите повърхности са много малки, и електронните изделия, при които гладкостта е част от функционалните характеристики. Във всички останали случаи тези текстури е добре да бъдат компонент, а не герой в продуктовата фотография.
При всички случаи обаче фокусирането върху текстурата на предметите добавя допълнително измерение към кадрите, което при подходяща манипулация лесно се превръща в добър ефект в продуктовата фотография.