Геометрия в продуктовата фотография
Геометричните форми са постоянна, но често незабележима част от заобикалящата хората действителност. По тази причина използването им в продуктовата фотография може да се осъществи по два начина. Единият включва откриването на интересни модели или структури, които впоследствие се инкорпорират в продуктовата фотография. Другият начин предполага тяхното целенасочено създаване с цел да бъде предизвикан определен ефект в кадъра.
Наблюдение
Ако човек се вгледа достатъчно внимателно, ще открие геометрични форми навсякъде. Стремежът на хората към симетричност и организираност води и до това, че правилни форми често присъстват и в обектите на продуктовата фотография, особено когато става дума за бижута, аксесоари и електроника. Затова първата стъпка за създаването на ефектен и забележителен кадър е наблюдението. Колкото по-нестандартен фон бъде открит, толкова по-лесно е той да се включи в продуктовата фотография и да засили нейното въздействие. Хубавото при геометричните форми обаче не е само тяхната широка разпространеност, а и това, че са изчистени и семпли. Последното позволява в продуктовата фотография те да се използват като фон, който или е в синхрон с обекта, или е в контраст с него. На практика това означава, че всеки елемент, независимо от неговата природа и предназначение, много бързо може да се впише в рамките на геометричните фигури.
За целта обаче последните трябва да бъдат открити. Макар че са навсякъде, не всички от тях биха помогнали при продуктовата фотография. Идеята тук е да се намерят такива модели и структури, които обикновено остават незабелязани. И макар че правилните геометрични фигури много често са дело на човешката ръка, те могат да бъдат намерени и сред природата. Тогава продуктовата фотография има възможността по интересен начин да комбинира два свята, правейки впечатление с нестандартния синхрон между тях.
Творчество
Мнозина професионални фотографи избират по изкуствен начин да създадат геометрични модели в своята продуктова фотография, тъй като това им позволява да работят в контролирана среда. Атрактивни кадри, които се основават на една или повече правилни форми, могат да се направят във всяко студио с минимални усилия. Нужна е единствено идея, тъй като при този тип продуктова фотография вдъхновението не идва отвън, от средата, а произлиза от самия фотограф.
Стандартната процедура при такъв подход е употребата на геометрични форми като база, върху която се поставя обектът на продуктовата фотография. Мебели, книги, подложки, килими – всичко, което създава вторична рамка около продукта, има своето място в продуктовата фотография. Това е най-лесният композиционен принцип и вероятно най-разпространеният такъв заради лесното си приложение към всяка категория продукти.
По-интересен и по-рядко използван подход за създаването на геометрична продуктова фотография в студио е чрез използването на сенки. Предметът, който хвърля сянката, може да не участва в кадъра, което улеснява неимоверно процеса по организацията на снимката. Сенките са чудесен фон за заснемането на всякакъв вид продуктова фотография, а правилните им форми помагат те да са по-видими и съответно по-въздействащи. Допълнително предимство е и добавената художествена стойност към снимката, тъй като заиграването със сенките е похват, широко използван в изобразителното изкуство.
Каквато и стратегия да бъде приложена към продуктовата фотография обаче, нейният обект и геометричните фигури около него трябва да имат допирни точки – ако не в прекия, то поне в преносния смисъл на думата.