Оцени тази страница
Хоризонтите на модния фотограф 1
Хоризонтите на модния фотограф – Всичко, което трябва да знаете!

Всеки моден фотограф рано или късно се изправя пред предизвикателството да се адаптира към съвременните тенденции. Актуалните трендове се променят бързо, понякога в рамките на само един сезон от годината, и следването им често включва възприемане на съвсем различен подход от страна на модния фотограф. Това означава, че в работата си модният фотограф трябва да е готов за разнообразни експерименти, защото основната максима на което и да е изкуство е да се противопостави на стандартите и да предложи друга тяхна интерпретация.

Правилото за третините

Един от класическите начини за композиране на кадъра е известното правило за третините. То позволява на модния фотограф лесно да създаде по-интересни снимки, които изглеждат естествено и симетрично. Популярността на това правило може да се разглежда като доказателство за неговата ефективност, но съвременната модна фотография отдавна не се съобразява с традициите. При правилото за третините всеки моден фотограф умишлено или неволно се съобразява с определена рамка на композицията, използвайки естествените линии на средата, в която се заснемат кадрите. Стремежът към симетрична организация на снимките е съвсем естествен от страна на всеки моден фотограф, тъй като човешкото око има навика да търси ред в хаоса. Всеки моден фотограф е наясно с това, поради което и голяма част от снимките се заснемат с подравнени линии. Това определено помага за постигането на по-естетически приятен ефект, но е и вид ограничение в работата на всеки моден фотограф, което фиксира кадрите в конкретна позиция и ги прави да изглеждат статични. По тази причина и правилото за третините, и подравняването с хоризонта днес са поставени под въпрос, на който всеки моден фотограф трябва самостоятелно да намери отговор.

Хоризонтите на модния фотограф 2
Хоризонтите на модния фотограф – Свържете се с нас!

Немският ъгъл

Една от водещите тенденции в модната фотография през 2024 година носи името на похват, използван традиционно в кинематографията. Немският или холандският ъгъл, както също бива наричан понякога, освобождава модния фотограф от задължението да подравнява снимките с линията на хоризонта. Наклонените изображения обикновено съдържат доза напрежение, заради което и използването на тази техника от модния фотограф трябва да бъде премерено и внимателно. Лекото отклонение в ъгъла на снимане е по-функционално и може да се прилага с привлекателен ефект към повече от един кадър във фотосесията, защото ще ѝ придаде цялостен характер. Драстичното накланяне също е впечатляващо, но поради своята ексцентричност е добре да се използва от модния фотограф само в определени ситуации, които го позволяват.

Немският ъгъл разчупва стандартната организация на кадъра и дава възможност на модния фотограф да акцентира върху модела по различен начин. При промяна на перспективата се променя и фокусът на цялото изображение, което позволява на модния фотограф да акцентира върху иначе незабележими детайли от него. Този похват успешно се прилага и в продуктовата фотография, в която често липсва естествен хоризонт и накланянето на снимките е по-деликатно. При модната фотография експериментите с линиите винаги са видими, затова и немският ъгъл попада в категорията на техниките, които носят артистична атмосфера и предразполагат към по-нестандартен ефект.